آب بازی در پارک و هراس از جامعه مدنی

امیرحسین قاضی زاده، سخنگوی جبهه پایداری در مصاحبه ای گفت اگر( در دولت یازدهم) بخواهند دوباره مباحث توسعه سیاسی و جامعه مدنی را مطرح وچالش ایجاد کنند، برخورد خواهیم کرد. جبهه پایداری که به آقای مصباح یزدی نزدیک است، یکی از تند ترین جناح های سیاسی ایران و ازحامیان دولت احمدی نژاد محسوب می شد. اگرچه در سه سال آخر دولت  آقای احمدی نژاد، این جبهه هم مثل بسیاری دیگر از حامیان ایشان، با او به اختلاف رسیده و منتقد او شد. پیش از این نیز حسین الله کرم از رهبران انصار حزب الله همین اخطار را در مورد جامعه مدنی کرده بود.

رشد جامعه مدنی به معنی سازمان یابی تشکل هایی که مردم با حضور در آنان از حقوق شهروندی واجتماعی و صنفی خود دفاع می کنند، یکی از کلیدهای مهم مقابله با استبداد سنتی ودوهزار و پانصد ساله ایران است. تشکل های کارگری، معلمی، دانشجویی، روزنامه نگاری، وکلا و پزشکان و ده ها گروه اجتماعی دیگر زیر ضرب قرار گرفته و فعالین آن ها دستگیر و روانه زندان شده اند. در حال حاضر نیز سرکوب گران و حامیان آن ها مانند جبهه پایداری و انصار حزب الله، متعصبانه صحنه را نگاه می کنند تا مبادا این چشم اسفندیاراستبداد به تیرنهادهای مدنی گرفتار شود. با این توجه، تشکیل نهادهای مدنی و پافشاری بر حقوق صنفی و شهروندی، یکی از مهم ترین مسیرهای حرکت و مبارزه در شرایط جدید است. دولت آقای روحانی هم اگر بخواهد در پیچاپیچ دستگاه های قدرت در ایران گرفتار نشود، باید بتواند با تشکل مردم و قدرتمند ساختن آن ها در نهادهای مدنی، به مقابله با دیو هفت سر استبداد بپردازد. دستگاه های قدرت متعددی که سرنخ اکثر آن ها هم در دستان رهبری است،

با سخت گیری حکومت نسبت به نهادهای مدنی و برخورد فیزیکی با آن ها، یکی از ابزارهایی که عملا مورد استفاده قرار گرفته تا بخشی ازوظیفه تشکیل نهادهای مدنی را به انجام برساند، شبکه های اجتماعی و استفاده از اینترنت است. از طریق اینترنت و تشکل یابی به کمک شبکه هایی چون فیس بوک، پاره ای از حقوق شهروندی قابل مطالبه و پیگیری می شود. بی جهت نیست که حکومت ایران همچون حکومت چین دست به ایجاد پلیس مخصوصی به نام فتا برای کنترل اینترنت زده است. حکومت با این نیروی ویژه انتظامی می کوشد تا تشکل یابی مردم از طریق شبکه های اجتماعی را کنترل کند. گاهی نیز این نیرو بسیار خشن عمل می کند. دستگیری و قتل ستار بهشتی کارگر وبلاگ نویس زیر شکنجه، یکی از موارد خشونت این نیرو است. اما به رغم سخت گیری و خشونت نیروهای امنیتی، نسل جوان ایران به راه خود برای استفاده از اینترنت درجهت پیگیری مطالبات شهروندی و تشکل یابی از این طریق ادامه می دهد.

فشار بر جدا سازی جنسیتی و به خصوص سخت گیری به دختران برای به پستو رفتن و مسئله حجاب اجباری، مدت ها است که برای حکومت استبداد دینی، به صورت یکی از ابزارهای اعمال قدرت و کنترل جامعه در آمده است. درسوی مقابل هم مقاومت جانانه جوانان و اصرار برحق شهروندی پوشش آزاد و معاشرت آزاد به صورت مثالی کلاسیک و نمونه ای موفق ازمقاومت و نافرمانی مدنی در ایران درآمده است. یکی از آکسیون هایی که تابستان گذشته نخستین بار مطرح شد و امسال هم دوباره به اجرا درآمده، آب بازی در پارک ها است. این آکسیون بر اساس دو حق شهروندی ساده بنا می شود، یکی معاشرت آزاد و بازی دسته جمعی پسرها و دخترها در پارک ها و دیگری آب بازی در هوای گرم برای خنک شدن و تفریح. دو موضوع ساده ای که به رغم طبیعی و سالم بودن آن، به شدت از جانب حکومت سرکوب می شود. علت آن هم روشن است، چون هردو موضوع دو ابزارسرکوب حکومت را به چالش می کشند.

در هفته ای که گذشت با فراخوان متعدد شبکه های اجتماعی در فضای مجازی خصوصا فیس بوک، مراسم آب بازی در پارک ایران زمین روز جمعه ۱۴ تیرماه درعظیمیه کرج برگزار شد. این مراسم که از ساعت ۱۶ در شمال این پارک (ایران زمین) با حضور مختلط دختران و پسران جوان آغاز شد تا ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه ادامه یافت. این مراسم سه ساعته که در حضور مامورین انتظامی برگزار شد در نهایت با دستگیری حدود ۵۰ نفر از شرکت کنندگان توسط نیروی انتظامی به پایان رسید. بعد از انتقال این افراد به کلانتری ۱۴ رسالت واقع در سه راهی شهرک اوج، خانواده های دستگیر شدگان که در حدود ۵۰۰ نفر بودند با تجمع در محل این کلانتری و سر دادن “شعارهای هنجارشکنانه” خواستار آزادی بازداشت شدگان شدند. در نهایت این تجمع با مداخله نیروهای اداره آگاهی و یگان امداد نیروی انتظامی شهرستان کرج در ساعت ۲۴ پایان یافت.

 

در این کنش، قدرت بسیج فیس بوک و همت جوانان برمطالبه یک حق مدنی، یک بار دیگر به نمایش گذاشته شد. نکته دیگری که دراین آکسیون به چشم خورد، پشتیبانی خانواده ها و تجمع و پافشاری آن ها برآزادی عزیزانشان بود. حرکتی که در حمایت از خواسته های به حق جوانان بسیار موثر واقع شد. حضور خانواده ها در کنش های مدنی، در مبارزات کارگران و سایر بخش های اجتماعی می تواند در پیروزی این حرکت ها نقش بسیار مهمی ایفا کند.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *