داشتن سندیکا حق مسلم کارگران است

 نگاهی به اخبارصنعتی و اعتراضات کارگران در هفته گذشته، موضوع تامل و تحلیل این یادداشت است. حجم عظیم  موج بیکاری و رکود در صنایع کشور و وضعیت جنبش کارگری را نشان می دهد. درهفته ای که گذشت به این اخبارمی توان نگاهی انداخت:

۱ـ محمد رضا نجفی منش عضو، هیئت مدیره انجمن قطعه سازان کشور گفت در یک سال گذشته از ۳۵۰ هزار نفر کارگران صنایع قطعه سازی خودرو، بیش از ۱۲۲ هزارنفر آنان بیکار شده اند.

۲ـ یک صد کارگر پروژه سد دریک چای به مرخصی اجباری فرستاده شده اند و تمامی کارگران نیز بیش از ۸ ماه است که حقوق نگرفته اند.

۳ـ بیش از سیصد کارگر پیمانی شرکت آب و فاضلاب خوزستان (آبفای اهواز) ۴ ماه است که حقوق نگرفته اند. ۴ـ روز دوشنبه ۳۱ تیرماه یک صد نفر از نمایندگان کارگران ساختمانی از سراسر کشور به تهران آمدند ودرصف تماشاگران مجلس خواستار اصلاح قانون بودجه سال ۹۲ برای حل مشکل بیمه خود شدند. بیش از ۸/۱ میلیون کارگر ساختمانی در سطح کشور با مبلغ کمی که در قانون بودجه امسال به آنان اختصاص داده شده، از بیمه محروم خواهند شد.

۵ـ دبیر انجن صنایع لبنی ایران اعلام کرد که بیش از ۳۰۰ کارخانه لبنیات درکشور، بعد از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها تعطیل شده اند.

۶ـ مسئله اخراج ۲۳۵ کارگر فولاد زاگرس به دلیل تعطیلی کارخانه، بعد از مدت ها کشمکش سرانجام به کمیسیون اصل نود مجلس کشیده شد، اما حکم این کمیسیون برای برگشتن کارگران به کار، توسط مدیرعامل کارخانه رد شد.

۷ـ حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان کارگری، بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، صندوق بیمه و بازنشستگی کارگران کشور را بیش از ۴۷ هزار میلیارد تومان اعلام کرد. به این ترتیب دولت بخش بزرگی ازذخایربازنشستگی کارگران را برداشته و خرج کرده است.

۸ ـ ۲۴۰۰ کارگر کارخانه های پروفیل ساوه و نورد و لوله صفا به ترتیب ۲ و ۴ ماه است که حقوق نگرفته اند. این دو کارخانه متعلق به یک کارفرما است و در طول یک سال گذشته بارها با مشکل عدم پرداخت حقوق و اعتصاب و اعتراض کارگران مواجه شده است. ۹ـ عضو هیئت مدیره انجمن ریخته گری ایران اعلام کرد که این صنعت در رکود به سر می برد و تولید  کارخانه های ریخته گری نصف شده است. او گفت که در دو سال گذشته دست کم یک سوم کارگران صنایع ریخته گری بیکار شده اند.

۱۰ـ رئیس هیئت مدیره انجمن قارچ ایران گفت که طی یک سال گذشته از ۴۱۰ واحد تولید قارچ در کشور، ۱۹۵ واحد تعطیل شده اند و ۵ واحد دیگر هم همین اخیرا اعلام ورشکستگی کرده اند. او گفت مجموعا حدود ۸۰ هزار کارگر بیکار شده اند. ۱۱ـ سعدالله نصیری قیداری نماینده زنجان در مجلس شورای اسلامی گفت که بدهی وزارت نیرو به بیش از ۲۰۰۰ شرکت درسطح کشور، این شرکت ها را در آستانه ورشکستگی قرار داده است. یکی از این  شرکت ها ایران ترانسفو در زنجان است. این شرکت ۴۲۰۰ کارگرو کارمند دارد و بیش از ۱۵ هزار نفر نیز به طور غیر مستقیم با آن کار می کنند. وزارت نیرو بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان به این شرکت بدهکار است وبدحسابی وزارت نیرو، ۲۸۰۰ کارگر کارخانه را در معرض بیکاری قرار داده است.

۱۲ـ شرکت فرش کسری در یزد تعطیل شد و ۱۲۰ کارگر رسمی و قراردادی این کارخانه بیکار شدند. مشکل کارخانه کمبود نقدینگی و تهیه مواد اولیه تولید است.

هرهفته و هر روز بخش عظیمی از صنایع کشور تعطیل یا راکد می شوند. از ۸۵ هزار کارخانه صنعتی کشور بیش از نیمی از آنان تا کنون تعطیل یا نیمه تعطیل شده اند. بقیه نیز در آستانه ورشکستگی و تعطیلی قرار دارند. در کشور بیش از ۱۱ میلیون کارگر مشمول قانون کار وجود دارد که از این تعداد بیشتر از شش میلیون کارگر در واحدهای صنعتی با بیش از ده کارگر به کار مشغول هستند. وضعیت پنج میلیون کارگر منفرد مثل کارگران ساختمانی یا کارگران واحدهای صنفی و خدماتی هم بهتراز کارگران صنعتی نیست و بسیاری از آنان در معرض بیکاری قرار گرفته اند. سیاست های غلط دولت احمدی نژاد در امور پولی و بانکی و اشتباهات فاحش در برنامه حذف یارانه ها به همراه تحریم های بین المللی، کشور را در آستانه بحران اقتصادی عمیقی قرار داده که بدون شک در تاریخ معاصر ایران بی نظیر است. فشار اصلی سیاست های غلط داخلی و خارجی بیش از همه بر دوش کارگران و اقشار کم درآمد سنگینی می کند و زندگی آنان را در تنگنای جدی قرار داده است.

داود رضوی، عضوهیئت مدیره سندیکای مستقل رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی می گوید اساسی ترین مطالبات کارگران از دولت جدید باید حق تشکیل سندیکاهای مستقل کارگری باشد، سندیکاهایی مستقل از کارفرما و دولت. سندیکای مستقل می تواند با پافشاری برحق اعتصاب، خواست های کارگران را در برابر دولت ها و کارفرمایان قرار دهد، خواست هایی مثل امنیت شغلی، افزایش دستمزد، اصلاح قانون کار و ده ها مورد دیگر.

 در لهستان اساس مبارزه با رژیم کمونیستی بر حق سندیکای کارگری مستقل “همبستگی” شکل گرفت. احقاق حقی که پس از چندین سال مبارزه، وقتی پس از مذاکرات با حکومت به نتیجه رسید، در فاصله کوتاهی حکومت کمونیستی ـ نظامی یاروزلسکی را سرنگون کرد.

 این خواسته به حق کارگران برای سندیکای آزاد در کنار سایر خواست های آنان باید مورد توجه گروه های دیگر اجتماعی نیز قرار بگیرد. این یک اصل اساسی در مبارزات مدنی است که گروه های مختلف اجتماعی غیر از طرح عمودی مطالبات خود از حکومت، باید بتوانند به طور افقی نیز با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و از خواست های یکدیگر پشتیبانی نمایند. جنبش کارگری ایران علیرغم پتانسیل بالای مبارزاتی، کمتر می تواند خواست های خود را در سطح جامعه مطرح کرده و اقشار مختلف را با خود هماهنگ سازد. انجام این مهم بیش از همه بردوش گروه هایی چون اهل مطبوعات و جنبش دانشجویی سنگینی می کند.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *