گره دانشگاه ها بسته ماند

درهفتاد سال گذشته، با تاسیس دانشگاه های جدید، جنبش دانشجویی همواره به عنوان موتور محرک تمام جنبش های سیاسی ـ اجتماعی ایران عمل کرده است. این جنبش با ضربات متعدد و سرکوب های گوناگونی مواجه بوده، اما به جرات می توان گفت در چهارسال گذشته، حجم سرکوب و فشار بر دانشگاه ها و جنبش دانشجویی کشور، در تاریخ معاصر ایران بی نظیر است. پس از انقلاب اسلامی ایران، شروع مقابله و سرکوب جنبش اصلاحات با حمله به کوی دانشگاه تهران در ۱۸ تیرسال ۱۳۷۸ کلید خورد. سرکوب خشن جنبش سبز و مقابله با اعتراضات مردم به نتایج انتخابات سال ۱۳۸۸ هم با حمله به کوی دانشگاه تهران آغاز شد.

درجریان جنبش سبز و پس از آن، دانشگاه و جنبش دانشجویی به صورت ساختاری زیرضرب و فشار و سرکوب قرار گرفت. ده ها تن از رهبران و فعالین جنبش دانشجویی روانه زندان ها شده و با حبس های طویل المدت مواجه شدند. بیش از صدها تن از فعالین دانشجویی از سراسر کشور با ستاره دار شدن از دانشگاه ها اخراج شده اند. تشکل های مستقل دانشجویی منحل و غیر قانونی اعلام شدند. بسیج دانشجویی و سازمان های شبه نظامی و امنیتی در دانشگاه ها گسترش یافتند. دراکثر دانشگاه ها دوربین های کنترل کننده در راهروها و کلاس های درس نصب شد. فعالین دانشجویی مدام به حراست دانشگاه یا وزارت اطلاعات احضار و تهدید شدند. استادانی هم که همراه دانشجویان بوده و یا با سیاست های حکومت موافقتی نداشتند، مشمول تصفیه به شکل اخراج یا بازنشستگی پیش از موعد شدند. این سرکوب ها کماکان با شدت ادامه دارد و در آخرین اقدام بعد از برگزاری کنکور ورودی دوره های کارشناسی ارشد، از طریق سازمان سنجش کسانی را که سابقه فعالیت درجنبش دانشجویی داشته اند را به این سازمان احضار کرده ودرحضورماموری امنیتی به بازجویی و تهدید آنان پرداخته و تعهد گرفته اند که به شرط ساکت و غیر فعال بودن، حق ورود به دوره تحصیلات تکمیلی را پیدا می کنند.

به دلیل حساسیت دانشگاه ها و نقشی که جنبش دانشجویی در حرکت آزادی خواهانه مردم ایران دارد، وزیرعلوم برای دستگاه امنیتی و شخص آقای خامنه ای از حساسیت بالایی در حد وزیر اطلاعات و دفاع برخوردار است. بی جهت نیست که آقای خامنه ای درچینش اعضای کابینه، درمورد وزارت خانه علوم با حسن روحانی، رئیس جمهورمنتخب به مخالفت برخاست. انتخاب اول روحانی جعفر توفیقی بود که با مخالفت خامنه ای مواجه شد. معذلک روحانی به معرفی فرد دیگری پرداخت که او هم در جریان جنبش سبز از این جنبش وحرکت های دانشجویی حمایت کرده بود. جعفر میلی منفرد استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در مجلس شورای اسلامی نیز از عملکرد خود در جریان جنبش سبز و تحصن درمسجد دانشگاه تهران به همراه سایر اساتید، دفاع کرد. شب قبل از رای گیری در مجلس برای وزرای پیشنهادی، دو فراکسیون اصولگرایان و رهروان ولایت به رهبری ( گروه حداد عادل و علی لاریجانی) با اشاره رهبری به اطلاع اعضای خود رساندند که به میلی منفرد رای مخالف بدهند. با رای عدم اعتماد به میلی منفرد، روحانی، جعفر توفیقی گزینه اول خود را به عنوان سرپرست موقت وزارت خانه معرفی کرد. این کاربه معنی این است که آقای روحانی نمی خواهد از تغییر در فضای دانشگاه ها کوتاه بیاید. برابر قانون اساسی، رئیس جمهور سه ماه وقت دارد تا گزینه دیگری را به مجلس معرفی کند.

سرنوشت جنبش دانشجویی نباید تنها در راهروهای مجلس یا چانه زنی های رهبر و رئیس جمهور تعیین شود. حرکت خود دانشجویان مهم ترین عامل تعیین سرنوشت این جنبش است. مهم ترین مزیت جنبش دانشجویی، حضورهزاران جوان تحصیلکرده زیر سقف واحد دانشگاه یا خوابگاه است. وقتی فشارسرکوب بالا می رود، چاره ای جز روی آوردن به فعال نگهداشتن جنبش حتی به صورت عیرآشکار باقی نمی ماند. وقتی فروش و توزیع علنی انتشارات دانشجویی امکان ندارد، باید به سراغ پخش محرمانه یا استفاده از شبکه های اجتماعی رفت. وقتی دانشگاه زیر کنترل دوربین قرار دارد، جلسات فعالین باید بیرون از دانشگاه با حفظ محرمانه بودن برگزار شود. وقتی امکان برگزاری کلاس های آموزشی و بحث های علنی نیست، باید به سراغ تهیه جزوات آموزشی و انتشار آن ها به صورت مخفیانه و یا از طریق شبکه های اجتماعی رفت و ده ها روش دیگر در هریک از زمینه های فعالیت دانشجویی. دو نکته هم امروزه به کمک فعالیت های مخفی دانشجویی آمده است. یکی امکانات اینترنتی و قدرت شبکه های اجتماعی است که بسیاری از فعالیت های کلاسیک دانشجویی را می توان از طریق آن ها انجام داد و دیگری امکان ارتباط با خارج از ایران وهمکاری فعالین جنبش دانشجویی در خارج از ایران است. بسیاری از فعالین سابق جنبش دانشجویی به خارج از ایران آمده اند وبا آشنایی که با فعالین در داخل ایران دارند، می توانند بسیاری از وظایف آموزشی و اطلاع رسانی جنبش دانشجویی را درخارج به انجام برسانند و از این طریق کمک های لازم را به جنبش داخل برسانند.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *