امیر حکمتى دست به اعتصاب غذا میزند

به گزارش خبرگزارى آزاد دیترویت(Detroit free press)، خانواده امیر حکمتى که بیش از سه سال است در ایران زندانی است. در بیانیه اى که روز سه شنبه در وبسایت freeamir.org منتشر شد خبر از اعتصاب غذاى امیر داد.

“از اینکه برادرمان از شکنجه، آزار و بدرفتارى رنج میبرد بسیار متأسفیم. آنچه بیشتر ما را نگران میکند آن است که امیر با اعتصاب غذاى خود خطر قرار گرفتن در سلول انفرادى را خریده است با این امید که این حرکت در نهایت باعث به جریان افتادن پرونده او شود و هر روز گامى نزدیک تر به خانه و ملاقت با خانواده اش شود”

پیش تر خانواده امیر از صلیب سرخ درخواست کرده بود تا از شرایط او در زندان و بدون حضور مأموران دیدن کنند و گزارشى از وضعیت او تهیه کنند.

امیر حکمتى متولد ایالت آریزوناى آمریکاست که در سال ٢٠١١ براى دیدن مادر بزرگش به ایران سفر کرد و به جرم جاسوسى براى سازمان امنیت مرکزى آمریکا (CIA) محاکمه شد. دادگاه در ابتدا حکم اعدام او را صادر کرد که بعد از تجدید نظر تبدل به ١٠ سال حبس شد. تلاش وکیل و خانواده این زندانی برای آزادی از زندان تا کنون به نتیجه نرسیده است

.دستگاه قضایی ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی‌شناسد و اجازه دخالت کشور دوم را نمی‌دهد. با وجود درخواست فورى آمریکا مبنى بر آزادى شهروند خود و میانجى گرى سفارت سوئیس، ایران همواره درخواست آزادى امیر حکمتى را رد کرده است. خانواده حکمتى اما اتهامات مبنى بر جاسوس بودن امیر را رد کرده و تأکید بر آن دارند که امیر تحت فشار و از روى اجبار اعتراف به چنین عملى کرده. اخبار حاکى از آن است که دولت ایران خواستار مبادله امیر حکمتى و زندانیان ایرانى در آمریکاست که دولت ایالات متحده این پیشنهاد را رد کرده است.

تا کنون سازمان هاى متعددى از جمله عفو بین المل و کمپین بین المللى حقوق بشر در ایران نیز خواستار آزادى امیر حکمتى شده اند.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *