پنج هزار کارگر در اعتصاب

پنج هزار کارگر سنگ آهن بافق استان یزد بار دیگر از روز سه‌شنبه، ۲۸ مرداد، و در اعتراض به بازداشت دو تن از همکاران خود دست به اعتصاب زده‌اند. این اعتصاب کمتر از دو ماه پس از پایان اعتصاب ۴۰ روزه این کارگران در اعتراض به خصوصی‌سازی شرکت سنگ آهن مرکزی ایران رخ می‌دهد. به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، اعتصاب این کارگران در پی بازداشت امیرحسین کارگران و علی صبری، دو تن از کارگران این معدن،‌که از کارفرما شکایت کرده بودند اجرا شد. این دو کارگر توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند و این نیرو قصد داشت ۱۶ تن دیگر از کارگران از جمله حسین تشکری، رئیس شورای شهر بافق، را بازداشت کند اما موفق نشد. یک کارگر که خواست نامش فاش نشود، به ایلنا گفته است که این ۱۶ کارگر در حال حاضر در میان همکاران‌شان در معدن سنگ آهن بافق حضور دارند.

در این گزارش به جزئیات شکایت کارفرما از ۱۸ کارگر شرکت سنگ آهن مرکزی ایران اشاره‌ای نشده است، اما در یک سال اخیر، تعدادی از نمایندگان کارگران در مناطق مختلف ایران، مانند اصفهان، یزد و خوزستان با شکایت کارفرما به اتهام اخلال در نظم بازداشت شده‌اند. کارفرما در پی اعتراض صنفی ۴۰ روزه کارگران از ۲۷ اردیبهشت تا چهارم تیر از این ۱۸ کارگر شکایت کرده است. رادیو فردا گزارش داده این اعتصاب در واکنش به عرضه ۲۸ و نیم درصد از سهام معدن در فرابورس که به قصد خصوصی‌سازی انجام گرفته بود برگزار شد. قرار بود که این سهام به شرکت فولاد خوزستان فروخته شود و کارگران خواستار واگذاری این سهام به شرکت تعاونی خود بودند. پیش از این، ۷۱ و نیم درصد از سهام شرکت سنگ آهن مرکزی بافق در سال ۹۱ به صندوق بازنشستگی فولاد خوزستان واگذار شده بود. در همین حال به نوشته وب‌سایت اتحاد،‌ ارگان اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران معدن سنگ آهن بافق از احتمال تعدیل نیروی کار و کاهش دستمزد و مزایا در پی خصوصی‌سازی این معدن نگران بودند. در نهایت، در پی اعتصاب یک ماهه پنج هزار کارگر این معدن، دولت وعده داد که خواسته آنان تحقق خواهد یافت. کارگران این معدن خواسته‌های دیگری نیز داشتند. در این ارتباط، خبرگزاری‌های ایلنا و ایسنا نوشته بودند که کارگران خواستار برکناری مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران،‌ تضمین امنیت شغلی و ارتقای سطح استخدامی تمامی ‌کارکنان بودند. در همین حال، به نوشته وب‌سایت بافق‌نیوز، محمد عباسی بافقی، سخنگوی شورای اسلامی این شهرستان، پس از پایان اعتصاب کارگران معدن سنگ آهن مرکزی بافق از مهلت دوماهه کارگران به دولت برای تعیین سرنوشت نهایی ۲۸.۵ درصد از سهام این معدن خبر داده بود.

در حالی که این مهلت چند روز دیگر به پایان می‌رسد، خواسته اصلی پنج هزار کارگر سنگ آهن بافق تحقق نیافته است.

به نوشته سایت بافق‌نیوز، علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در دیداری از بافق که چند روز قبل از این بازداشت‌ها صورت گرفت گفت: حرمت کار و کارگر برای تک‌تک ما واجب است و من نوکر کارگران هستم و خوشحال که مدام پیگیری کردم و الان خوشحالم حتی یک تو به کسی گفته نشد.

در این میان، او با اشاره به حل مشکلات از طریق تفاهم گفته بود: شایسته است دست از زبان تهدید برداریم.

این نخستین بار نیست که موضوع خصوصی‌سازی در بافق یزد اعتراض کارگران را به دنبال داشته است.

به نوشته سایت اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران در ایران، کارگران در روزهای ۱۹ و ۲۰ اردیبهشت‌ماه نیز دست به اعتصاب زده بودند. همچنین به نوشته سایت بافق‌نیوز، حسین ندافیان، فرماندار سابق این شهرستان، هفته گذشته اشاره کرد که در سال ۱۳۷۹ نیز به خصوصی‌سازی معدن سنگ آهن اعتراض شده بود.

آقای ندافیان افزود که در آن زمان، وزیر وقت و معاونانش به بافق آمدند و صورت‌جلسه‌ای مبنی بر جلوگیری از خصوصی‌سازی تا زمان آماده‌سازی زیرساخت‌ها نوشته شد، اما به گفته او، این موضوع تنها در قالب صورت‌جلسه باقی ماند.

در ماه‌های اخیر، مخالفت‌هایی از سوی کارگران برخی مناطق مانند البرز شرقی با خصوصی‌سازی این واحدها صورت گرفته است.

به گفته اتحادیه آزاد کارگران ایران، خصوصی‌سازی کارخانه‌ها،‌ معادن و واحدهای تولیدی و سپردن آنها به بخش خصوصی به معنای تغییر کمرشکن زندگی و معیشت خانواده‌های کارگری است.

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *