با فشار مردم، مجلس از ممنوعیت وازکتومی صرفه نظر کرد

با فشار افکار عمومی، مجلس ایران از تصویب طرح ممنوعیت عمل وازکتومی برای مردان صرفه نظر کرد.

بر اساس این طرح، کسانی که اقدام به “سقط جنین، عقیم‌سازی، وازکتومی، توبکتومی و هرگونه تبلیغات درباره تحدید موالید و کاهش فرزندآوری” می کردند، به دو تا پنج سال زندان محکوم می شدند. با فشار مردم و افکار عمومی کلیات این طرح در مجلس تصویب نشد.

برای اطلاع درمورد وازکتومی در اینجا بیشتر بخوانید.

رادیو فارسی فرانسه گزارش داد، به گفته عباس صلاحی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای  اسلامی، رویکرد این طرح اینگونه نیست که احیاناً اگر شخصی تمایل به انجام عمل وازکتومی و یا توبکتومی داشته باشند مجازاتی برایش در نظر گرفته شود. در صورتی که زوجین با تفاهم بخواهند عمل وازکتومی و یا توبکتومی را انجام دهند، جهت اجرای این تصمیم ممانعتی وجود نخواهد داشت.

این عضو مجلس همچنین اضافه کرد: «به هیچ عنوان در این طرح بحث تهدید و مجازات مطرح نیست بلکه صرفاً ترغیب افراد به افزایش فرزندآوری مطرح است و اجبار و همچنین تهدید به حبس و زندان برای جامعه وجود ندارد.»

دیروز نیز مصباحی مقدم، یکی دیگر از اعضای مجلس گفته بود: آنچه مجلس مصوب کرده صرفا کلیات این طرح است و جزئیات آن از جمله جرم‌انگاری عمل وازکتومی هنوز به تصویب مجلس نرسیده است.

با این حال به نظر می رسد قانون مجازات سقط غیرقانونی همچنان به قوت خود باقی بماند و اجرا ‌شود.

سیاست افزایش جمعیت ایران از سوی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ابلاغ شده اما طرح اخیر مجلس برای مجازات کسانی که اقدام به «تحدید موالید» کنند، با انتقادهای بسیاری روبه‌رو شد.

آیت الله خامنه ای در مرداد ۱۳۹۱ درباره جمعیت ایران گفته بود: “رقم ۱۵۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون را اول امام گفتند، و درست هم است، باید برسیم به آن رقم‌ها.”

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *