مرگ الوان ترکیه را به تظاهرات کشاند

درگذشت  “برکین اِلوان” که در اعتراض های سال گذشته ترکیه به کما رفته بود امروز خیابان های استانبول را بستر تظاهرات های مردمی کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که در جریان تظاهرات امروز، درگیری‌های پراکنده ای میان تظاهرکنندگان خشمگین و نیروهای پلیس رخ داد و پلیس با پرتاب گاز اشک آور سعی در متفرق کردن تظاهرکنندگان کرد. تظاهرات اعتراضی در ترکیه در پی تصمیم نخست وزیر ترکیه مبنی بر اجرای طرحی به منظور ساخت یک مرکز خرید در محل کنونی پارک “گزی” آغاز شد. در پی برخوردهای خشونت آمیز نیروهای پلیس با معترضان به تخریب پارک “گزی” در استانبول، دامنه اعتراضات به سایر شهرهای ترکیه کشیده شد.

“برکین اِلوان” که برای خرید نان از خانه خارج شده بود و به دلیل برخورد یک گلوله گاز اشک آور به سرش از ٩ ماه پیش به کما رفته بود و سرانجام امروز سه شنبه در بیمارستانی در استانبول درگذشت. مادر برکین الوان، دقایقی پس از مرگ فرزندش، در برابر روزنامه نگاران گفت: این اردوغان، نخست وزیر ترکیه بود که فرزند مرا به قتل رساند.

عبدالله گل- رئیس جمهوری ترکیه، در واکنش به مرگ این جوان گفت: باید تلاش کنیم تا چنین حوادثی دیگر تکرار نشود.

از آغاز تظاهرات اعتراض آمیز در ترکیه که از ماه ژوئن گذشته آغاز شد تاکنون، ٧ شهروند ترکیه و یک پلیس ترک به قتل رسیدند. همچنین در جریان درگیری‌های میان معترضان و نیروهای پلیس بیش از هشت هزار تن مجروح شدند.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *