معترضان اکراینی، دفاع آبی و رد مذاکره

هزاران تن از معترضان مخالف دولت در میدان استقلال پایتخت این کشور به تجمع خود ادامه دادند. پیش از آن نیروهای امنیتی، جمعیت معترض را متفرق کرده و تلاش داشتند چادرهای آن ها را جمع کنند ولی بعد عقب‌نشینی کردند. نزدیک به ۲۰۰ تن از معترضان با استفاده از لوله آب آتش نشانی با نیروهای پلیس مقابله کردند که باعث شد نیروهای پلیس عقب نشینی کرده و عملیات متفرق سازی را رها کنند. این در حالی است که نیروهای پلیس اوکراین شامگاه سه‌شنبه وارد منطقه تحصن‌کنندگان در کیف٬ پایتخت این کشور، شده و با تظاهرکنندگان برخورد کردند.

پس از این رویارویی‌هایی که به خشونت هم آلوده بود و حمایت جامعه جهانی از معترضین اکراینی دولت این کشور در ببانیه‌ای که بر وب سایتش منتشر شده از همه احزاب، از جمله مخالفان، خواسته بود به یافتن راه‌حلی برای بحران سیاسی کشور کمک کنند. اما رهبران معترضان و مخالفان دولت ویکتور یانوکویچ، پیشنهاد او را برا گفت‌وگو رد کرده و تاکید کرده‌اند تا زمانی که اعضای دولت «اخراج نشده» و تظاهرکنندگان بازداشت‌شده، آزاد نشوند، با او دور یک میز نخواهند نشست. الکساندر تورچینف، از رهبران مخالفان، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است «ما به جای میزگرد، باتوم دریافت می‌کنیم. کاری که مقام‌های می‌کنند، راندن به سوی بن‌بست است».

گفتگو یکی از بهترین روش‌های حل بحران‌های این چنینی است اما همواره این خطر برای مبارزان وجود دارد که با طولانی شدن مبارزات شور این اعتراضات فروکش کند و رژیم در موضع قوت قرار گیرد.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *