تلاش بی‌خشونت سیصد معلم برای رهایی یک همکار از طناب دار

تلاش بی‌خشونت معلمان تهرانی و رشتی کمپین از نوشتن نامه و فشار رسانه‌ای برای تعویق حکم اعدام همکارشان است. سیصد معلم آموزش و پرورش تهران و رشت روز ۱۲ آبان ماه طی نامه‌ای به سیدعلی خامنه‌ای با اشاره به اعدام قریب الوقوع «مسعود پویان راد» دبیر جامعه‌شناسی شاغل در آموزش و پرورش رشت از ایشان خواستند دستور توقف اجرای حکم جهت رسیدگی دقیق‌تر و جلب رضایت ولی دم را صادر کند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا: در این نامه با اشاره به نظر متفاوت برخی از قضات و همچنین نامه رئیس مجلس نهم و نیز امام جمعه رشت به رئیس قوه قضاییه، آمده است: «خداوندی که حق قصاص را مقرر داشته بر ترجیح عفو تاکید کرده است و از طرفی اعدام یک معلم با سابقه به دلیل دفاع از حریم شخصی‌اش بازتاب‌های منفی فراوان خواهد داشت.»

امضا کنندگان این نامه و و نیز تعدادی از نویسندگان و ناشران رشت، نامه‌های جداگانه نیز به آیت الله زین‌العابدین قربانی امام جمعه رشت نیز نوشته‌اند.

بر اساس تصمیم قوه قضاییه، این معلم جامعه‌شناسی در شهر رشت روز پنجشنبه ۱۶ آبان‌ماه (سوم محرم الحرام) به دار آویخته می‌شود. این معلم در جریان نزاعی که در خانه‌ی خود داشت دو نفر از کسانی که به خانه‌اش وارد شده بودند را با چاقوی آشپزخانه کشت. جسد یکی از آنها در خانه‌ی او افتاد که دادگاه آن را مصداق دفاع مشروع دانست اما دیگر جسداش در پاگرد جلوی در افتاده بود که به نظر دادگاه قتل عمد بوده است و قاتل مستحق مجازات اعدام است.

تلاش‌های از این دست که از میان مردم عادی و صورت خودجوش برای تحقق هدف خاصی سازمان‌دهی می‌شود از بخش‌های مهم مبارزات بی‌خشونت و ساختن کمپین‌‌ها است. در این کمپین خاص وجه مشترک پیوند دهنده اعضا شغل مشترک است.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *