دومین هفته اعتصاب کارگران نساجی در برمه

کارگران کارخانه نساجی یانگون در پایتخت برمه دومین هفته اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند. موضوع اعترض‌شان اما جالب است: اخراج یکی از همکارنشان و نصب دوربین‌های مداربسته نزدیک توالت‌های زنانه.

در این اعتصاب بیش از دویست کارگر شرکت می‌کنند. کارگر اخراجی درخواست‌های  مکرر مدیران را برای اضافه کاری زد کرده بود. کارگران اعتصابی که کمپی بیرون کارخانه ساخته‌اند و روزهای اعتصاب را در آن می‌گذرانند، می‌خواهند در دوران اعتصاب هم حقوق خود را دریافت کنند. مدیر کارخانه هم در طی این مدت به مذاکرات با کارگران ادامه داده است و گفته است که می‌خواهد موضوع به صورت مسالمت‌آمیزی حل و فصل شود.

یکی از کارگران اعتصاب‌کننده معتقد است: نصب دوربین‌های مدار بسته در راهروی منتهی به توالت زنانه حریم خصوصی کارگران زن را به خطر انداخته است. او تاکید کرد کارگران به نصب دوربین در هیچ‌جای دیگر کارخانه اعتراضی ندارند.

کارگران اعتصاب‌کننده از نهادهای طرفدار دموکراسی کمک دریافت می‌کنند.

برمه به واسطه حضور آن ‌سان‌سوچی از کشورهایی است که همواره در خط مقدم مبارزات بی‌خشونت قرار داشته است و مردم آن با به کار گیری این روش‌ها و نیز با کمک جامعه بین‌المللی دیکتاتور نظامی این کشور را مجیور به اصلاحاتی کرده‌اند.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *