کنش گروهی خانواده‌های زندانیان سیاسی

کنش‌های هزارمین روز حصر رهبران جنبش سبز ادامه دارد. در آخرین این کنش‌ها جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی در نامه‌ای گروهی ضمن تقدیر از استقامت زندانیان سیاسی، آنان را در ایستادگی در برابر ظلم و جور به امام حسین تشبیه کرده‌اند.

متن نامه به نقل از وب‌سایت کلمه به این شرح است:

متن کامل این بیانیه که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

هزار روز حصر، یعنی خلق کتابی نوین در تاریخ معاصر ایران که خشونت طلبان اقتدارگرا ناخواسته در آن مفاهیمی را که با خلق و خوی و عادات و آئین آنان مغایر است، مشاهده کردند. مفاهیمی چون آزادگی و مقاومت و صبر و صداقت و ایمان و اعتماد متقابل میان مردم و خدمتگزاران واقعی شان. هرچند با توجه به ضرب المثل یعرف الاشیاء باضدادها (اشیاء با ضدشان شناخته می شوند) در این کتاب مفاهیمی را چون اسارت، ذلت، دنائت، خودفروخته گی، ظلم، کینه و انتقام به شکلی بارز و مجسم می توان یافت و خواند و درک کرد.

حصر غیرقانونی آقایان کروبی و موسوی، کاندیداهای قانونی انتخابات ۸۸، نهایت مسکنت و بیچارگی اقتدارگرایان را به ملت نشان داد که تشنه فضایی امن و آرام که در آن همه صداها شنیده شود، بودند و چه کسی است که رساتر شدن صدا و پیام رهبران جنبش را طی سال های خفقان انکار کند. حصر غیرقانونی این دو بزرگوار و بانو زهرا رهنورد یار همیشه همراه میرحسین موسوی، فی نفسه لکه ننگی بر دامان نظام بوده و خواهد بود چه رسد به این که خدای ناکرده حادثه ناگواری در این دوران برای این عزیزان پیش آید. و کاش آنان که باید پیام مردم را به وضوح دریافت کنند متوجه می شدند که ابراز نگرانی ها و هشدارهای دلسوزان نه تنها برای نجات مظلومان محبوب ملت و خانواده هایشان از وضعیت غیرانسانی و غیرقانونی ایجاد شده بلکه برای نجات خود ایشان از بن بستی است که به دست خود ایجاد کرده اند و متعاقب آن چالش های فراوان به وجود آورده اند.

بی تردید راهی که رهبران جنبش سبز اختیار کرده اند همان راهی است که حسین بن علی (ع) در برابر حاکمان مزور زمانش برگزید یعنی امر به معروف و نهی از منکر و این همان راه حقی است که هر مصلحی در هر زمانه ای چاره ای جز برگزیدن آن ندارد. و راهی که خانواده و فرزندان عزیزان در حصر اختیار کرده اند، همان راهی است که زینب کبری(س) برگزید یعنی صبر و متانت و استقامت و پیام رسانی علیرغم همه مصائبی که در مسیر مکه تا کربلا و از کربلا تا مدینه بدان دچار شدند.

ما خانواده های زندانیان سیاسی که با گذشت بیش از چهار سال از کودتای نظامی و انتخاباتی و حتی پس از حضور آگاهانه و مدنی و نقش آفرینی مؤثر مردم در عرصه انتخابات ۹۲ خود و عزیزانمان هم چنان درگیر ظلم ظالمان بوده و هستیم، در تمام مدت این بیش از هزار روز حصر دلمان با خانواده های ارجمند کروبی و موسوی بوده است. هرچند نتوانستیم به دلیل مشقات پیش آمده توسط خشونت طلبان عصبانی از رأی ملت، آن چنان که باید آن عزیزان را حمایت و همراهی کنیم. ما درگیر ابداعات و اقدامات نوظهوری چون حصر در بیمارستان برخی عزیزان، حصر در زندان آقای سیدمصطفی تاجزاده، زندان در تبعید بهترین جوانان این مرز و بوم، اعتصاب غذاهای گاه و بیگاه معترضین به بی قانونی ها و بی عدالتی های مکرر در زندان و روزه داری های سه ساله و خست و بی قانونی و تبعیض ها در دادن مرخصی ها و ملاقات ها و انجام درمان ها و رنج و تعب حاصل از آن بودیم و بعضا هستیم اما این هرگز بدان معنا نیست که لحظه ای از یاد عزیزان در حصر و خانواده های در رنجشان غافل مانده ایم.

ما خانواده های زندانیان سیاسی به سهم خود قصور ناشی از بی عملی مان در رفع حصر را از پیشگاه حضرت حق عذر می خواهیم و برآنیم که هرسکوت کننده در برابر این خیانت به آرمان های انقلاب و جنایت در حق مردان و زنی خدمتگزار و صادق و همراه و هم گام مردم، هم دست ظالم و از جرگه ظالمین است و در مقابل هر گامی که برای رفع این ظلم مسلم و این بی قانونی مجسم برداشته شود، اجر و پاداشی درخور نه تنها در قیامت نزد خداوندگار بلکه در همین دنیا نزد ملت فهیم و قدرشناس ایران و افکار عمومی جهانیان خواهد داشت.

و در پایان بار دیگر به مسئولین نظام و به خصوص دستگاه های امنیتی و قضائی و نیز به شورای امنیت ملی که مسئولیت تصمیم گیری در مورد رفع حصر علی الظاهر به عهده آن گذاشته شده است، متذکر می شویم: بیش از این بی تفاوتی را در مقابل خواست عموم ملت که رأی و نظر شان را در انتخابات ۹۲ و پای صندوق های رأی اعلام کردند، ادامه ندهند که این به صلاح خود و نظامی که بر پایه رشادت های انسان هایی صادق و امین و نیز خون شهیدان والامقام تأسیس شده است، نخواهد بود و هرچه سریع تر با مردم و مطالبات برحقشان همراه شوند که این شیوه رسول خدا (ص) و ائمه معصومین (س) است که هرگز راهی جز راه عموم مردم برنگزیدند و هرگز در مقابل خواست امت نایستادند.

به امید بیداری وجدان های خفته و جبران خطاها

جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی

۲۸/۸/۱۳۹۲

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *