هفت قانون در حمایت از حق شهروندان برای فیلمبردای از پلیس

نوشتۀ: استیو سیلورمن[۱]

ترجمه و تخلیص مرکز مطالعات بی خشونت[۲]

هر جای دنیا که باشید و در هر کشوری که زندگی کنید ممکن است شاهد واقعه ای از برخورد پلیس باشید که لازم بدانید آن واقعه را فیلمبرداری کنید و در قامت یک شهروند-روزنامه نگار بر هر روزنامه نگاری پیشدستی کنید.

ماه می ۲۰۱۲ (خرداد ۱۳۹۱) شهر بوستون در آمریکا موافقت کرد که به سیمون گلیک ۱۷۰،۰۰۰ دلار خسارت پرداخت کند. چنین هزینه های قانونی برای حل و فصل دعوی حقوق مدنی بخاطر دستگیرکردن او برای فیلمبرداری وی از پلیس بود. قبل از حل و فصل این ماجرا، دور اول دادگاه تجدید نظر به اتفاق آرا حکم داد که  سیمون “طبق قانون اساسی حق داشت که از پلیس نوار ویدئویی بگیرد هنگامی که پلیس در حین انجام وظایف خود در ملاء عام است.” سپس اداره پلیس بوستون به افسران خود دستور داد که افرادی که ازپلیس حین انجام وظیفه در ملاء عام فیلمبرداری می کنند را دستگیرنکنند.

دادگاه فیلمبردای از پلیس حین انجام وظیفه را طبق متمم اول قانون اساسی رسمیت شناختند. اما در عین حال، پلیس در سراسر کشور همچنان به ارعاب و دستگیری شهروندان برای انجام این کار مبادرت می ورزد. بنابراین اگر شما یک پلیس خوب هستید باید مشتاق باشید که با پلیس که اجازه فیلمبرداری را نمی دهند مقابله کنید. اگر شما از پلیس فیلمبرداری می کنید قوانین زیر را به خاطر داشته باشید:

قانون اول: قانون در هر کجا که شما هستید، وجود دارد

زمانی دستگاه های ضبط جیبی تنها در دسترس کسی چون جیمز باند بودند، اما الان بسیاری از قوانین استراق سمع در اصل برای محافظت از مردم در برابر جاسوسی، و چشم چرانی وجود دارد. در حال حاضراین تکنولوژی در دست شهروندان هست و پلیس و دادستان با سوء استفاده قوانین منسوخ می خواهند شهروندان را از تلاش برای مستند سازی در وظیفه پلیس بازدارند.

حتی در آمریکا  فقط ۳۸ ایالت به سادگی اجازه می دهد تا شهروندان از پلیس فیلمبرداری کنند، تا زمانی که شما از لحاظ جسمی در کارشان دخالت نمی کنید. پلیس هنوز هم ممکن است ناعادلانه به شما آزار و اذیت برساند وشما را بازداشت کند و یا دوربین شما را ضبط کند. آنها حتی ممکن است شما را برای برخی موارد چون تخطی از قانون و یا رفتار آشوبگرانه دستگیر کند.

دوازده ایالت کالیفرنیا، کانکتیکات، فلوریدا، ایلینوی، مریلند، ماساچوست، میشیگان، مونتانا، نوادا، نیوهمشایر، پنسیلوانیا، و واشنگتن، برای فیلمبردای نیاز است که رضایت از تمام احزاب را داشته باشید. البته ناامید نشوید اگر شما در این ایالات زندگی می کنید البته همه آنها به جز دوتا ماساچوست و ایلینوی که قانون “مادۀ حریم خصوصی” وجود دارد، این قوانین دربارۀ پلیسی که در حین انجام وظیفه است، قابل اطلاق نیست. به عبارت دیگر، لحاظ فنی در این ۴۸ ایالت قانونا می توانید آشکارا از پلیس هنگام وظیفه فیلمبرداری کنید.

 

قانون دوم: از پلیس مخفیانه فیلمبرداری نکنید

در اکثر ایالت ها که ضبط مکالمه وقتی شما در آن مکالمه نیستید و یا رضایت افراد را ندارید، غیر قانونی است. ماساچوست تنها ایالتی است که محکوم می کند که از پلیس هنگام وظیفه فیلمبردای شود، اما این حکم برای ضبط مخفی که در آن فیلمبردار به پلیس  اطلاع نمی دهند که از او فیلمبردای می شود، است.

خوشبختانه، قضات و تصمیم گیران حکومتی کاملا قوانین منع فیلمبرداری را رد می کنند. ایالت ایلینویز، بدنام ترین برای فیلمبردای می باشد و به صراحت شما را از ضبط وظیفه پلیس منع می کند. در اوایل ماه گذشته یک قاضی ایلینویز اعلام کرد که این قانون خلاف قانون اساسی، حاکم به نفع کریس درو، یک هنرمند اهل شیکاگو داد که  برای ضبط مخفیانه بازداشت شده بود..

نکته ای که شما برای شما می تواند آموزنده باشد این است که اگر شما می خواهید در معرض محدودیت قرار نگیرید هنگام فیلمبردای از پلیس ، نیازی نیست به او اعلام کنید که شما فیلمبرداری می کنید مگر اینکه او به شما نزدیک شود.

قانون سوم: با شفیافیت پاسخ دهید

هنگامی که به مساله برخورد با پلیس می رسیم، شما ممکن است با افسری برخورد کنید که رفتارش دوستانه است یا اینکه ممکن رفتار روانی داشته باشد. در بسیاری از شرایط، ماموران بلافاصله به شما واکنش نشان می دهند. کسانی که به درستی آموزش ندیده اند، ممکن است احساس کنند که شما قدرت آنها را به چالش می کشید. بخشی از وظیفه شما خواهد بود که آنها را متقاعد کند که شما یک تهدید نیستید.

 

چه کار می کنید؟

هنگامی که شما مشغول فیلمبردای از پلیس هستید. ممکن است که به شما نزدیک شود و بپرسد چه کار می کنید.از جمله ها مانند این اجتناب کنید:”من از شما فیلم می گیرم تا مطمئن شوم کارتان را درست انجام می دهید” و یا “من به شما اعتماد ندارم.”در عوض،می توانید چیزی شبیه به این بگویید: “افسر، من در کار شما دخالت نمی کنم. من تنها از حق متمم اول قانون اساسی استفاده می کنم.

. آنها ممکن است بپرسند: “برای چه کسی کار می کنید؟” شما می توانید بگویید که یک فیلمساز مستقل و یا یک روزنامه نگار شهروند که یک وب سایت / وبلاگ / یوتیوب دارد، هستید. اما اجازه ندهید پلیس شما را  متقاعد کند که تنها کسانی می توانند از حق متمم اول قانون اساسی استفاده کنند که  روزنامه نگاران رسانه های معروف و شناخته شده هستند.

اجازه دهید کارت شناسایی شما را ببینم.”

در ایالات متحده هیچ قانونی وجود ندارد که شما را  ملزم کند که  کارت شناسایی همراه شما باشد. اما در ۲۴ ایالت پلیس ممکن است وقتی در فعالیت جنایی درگیر است و سوء ظن دارد افراد را وادارد که کارت خود را نشان دهند.

اما با یک سوء ظن که معقول است از سوی پلیس چگونه می توان برخورد کرد؟ اگر پلیس بر طبق یک سوء ظن معقول شما را بازداشت کرد. شما می توانید بپرسید که شما آزاد هستید که بروید یا نه؟اگر افسربگوید که  شما آزاد هستید که مشکلی وجود ندارد. اما اگر شما بازداشت هستید ، شما می توانید بگویید که “من لازم نیست به شما کارت شناسایی نشان دهم، اما نام  و نام خانوادگی من است ..”

لطفا فیلمبردای نکنید. این خلاف قانون است. “

به ندرت افسران از چنین قوانینی اطلاع دارند. در وضعیتی که قانون صراحتا از شما حمایت می کند، بهتراست که مودبانه دانش خود را از قانون به پلیس نشان دهید.

برای مثال، اگر یک پلیس تلاش کند به شما بگویم که شما در حال نقض آزادی های مدنی هستید شما می توانید بگویید: “افسر، با تمام احترام، حقوق دولت تنها نیاز به کسب اجازه از یک حزب یا یک گروه ندارد. من می توانم ازشما فیلمبردای کنم تا زمانی که من درکار شما مداخله نکنم. “

اگر پلیس به شما آزار و اذیت  برساند در حالی که فیلمبرداری می کنید می توانید یادآوری کنید که یک بخشنامه به تازگی صادر شده که می گویید هیچ ممنوعیت فیلمبرداری عمومی وجود ندارد.

 

عقب برو“.

اگر شما در حال نزدیک شدن به صحنه ای از یک حادثه، پلیس به شما بگویید که عقب برو و دخالت نکن.

اگر شما احساس می کنید در حال حاضر در یک فاصله معقول ایستاده اید، شما ممکن است چیزی شبیه به این به پلیس بگویید “افسر من فیلمبرداری برای کارهای مستند انجام می دهم و به درکار شما مداخله نمی کنم. “

قانون چهارم: فیلم خود را به پلیس ندهید

اگر شما ضبط ویدئو از سوء رفتار پلیس و یا خشونت کرده اید ، شما می توانیدبصورت ناشناس آن را در YouTube آپلود کنید. این به نظر می رسد به عنوان امن ترین گزینه حقوقی باشد.

 

قانون پنجم: آماده دستگیرشدن بشوید

دیو ریدلی  ساکن نیوهمپشایر نماد نسل جدیدی از روزنامه نگار / فیلمساز / فعال است که بر اساس متمم اول قانون اساسی محدودیت حق فیلمبردای از پلیس را ازمیان برد. او در طول چند سال گذشته چشمگیر ترین مجموعه از فیلم های برخورد پلیس را به نمایش گذاشته است.

رفتار آرام ریدلی و دانش او ازقانون موجب موفقیت اوشده است. در ماه اوت گذشته پس از دستگیری وی. افسرانی که دستگیرش کرده بودند در محاکمه اش ادعا کرد وقتی به او گفته بودند که آن محل را ترک کن، او خودداری کرد. اما قاضی او را تبرئه کرد.

  دوربین را خاموش کن، یا من شما را بازداشت می کنم”

 برای اینکه مرزی های و محدویت های آزادی بیان را کنار بگذارید خطر دستگیری وجود دارد. بنابراین اگر پلیس می گوید شما را بازداشت می کند، واقعا این کار را انجام می دهند. شما بگویید “خوب، افسر من دوربین را به نشانۀ اعتراض خاموش می کنم. “

در هنگام دستگیری تمام تلاش خود را کنید که دوربین از دست شما نیفتد و همچنین از لحاظ جسمی مقاومت در برابرپلیس نکنید. در هر دستگیری شما حق حرف نزدن دارید تا زمانی که وکیل خود را ملاقات کنید.

به یاد داشته باشید که دوربین هنوز هم ممکن است ضبط کند. بنابراین آرامش خود را حفظ و مانند کسی عمل کنید که در مقابل

میلیونها  هیئت منصفه از یوتیوپ او را می بینند.

قانون ششم: کارشناسی ارشد فن آوری

اکثریت آمریکایی ها در حال حاضر گوشی های هوشمند دارند. اگر شما یکی از آنها هستید، شما باید برنامه جریان ضبط ویدئو و به اشتراک گذاشتن را بر روی گوشی خود نصب کنید.

همیشه رمز عبور از گوشی های شما محافظت می کند.

 قابلیت شگفت انگیز دو برنامه  Qik و Bambuser این است که آنها بلافاصله می تواند ذخیره های ویدئویی را حفظ کنید. این برای حفظ فیلم پلیس وقتی به طور غیرقانونی دوربین شما را مصادرۀ کرده است، ضروری می باشد. اما حتی با این برنامه های نصب شده، شما می خواهید مطمئن شوید که دستگاه شما همیشه کد عبور محافظت شده دارد. چرا که در این صورت پلیس قادر نخواهد بود که ویدئوی شما را پاک کند.

 تنظیم دوربین بر قسمتی که تنها شما می توانید فیلم ها را ببیند

 هر دو برنامه به شما اجازه می دهد برای تنظیم دوربین خود را به صورت خودکار آپلود فیلم ها را به عنوان “خصوصی” (فقط شما می توانید آنها را ببینید) و یا “عمومی” (هر کس می تواند آنها را ببینید) درآورید.

با کمی تمرین شما باید قادر باشد که گوشی های هوشمند خود از جیب یا کیف پول خود را به جلو، آن را روشن، کد عبور خود را وارد کنید، و در عرض ۱۰ ثانیه. برنامه مورد نظر خود را به راحتی در دسترس بر روی صفحه نمایش خود قراردهید.

هر دو برنامه Qik و Bambuser ویژگی مهم برای به اشتراک گذاری دارند که اجازه می دهد تا ویدئو های خود را نجات داد اگر حتی گوشی شما خاموش شد و به حالت خواب رفت و شما هنوز در حال ضبط هستید. بنابراین اگر شما پیش بینی می کنند که یک پلیس می خواهد گوشی شما را بگیرد، به سرعت ​​دکمه قدرت را فشار دهید تا گوشی به حالت خواب برود. بدون کد عبور شما، پلیس قادر نخواهد بود فیلم ها و یا اطلاعات شخصی شما حذف کند.

 

سایر گزینه های ضبط

 دوربین های که قابلیت این را داشته باشد که فیلم های شما را که توسط پلیس حذف و نابودی شده است، را از نو بازیافت کند، می تواند در دادگاه بسیار برای شما مفید باشد و از آن استفاده کنید

کارلوس میلر یک عکاس فعال اهل میامی در وبلاک خود می نویسد که ” من پیشنهاد می کنم که دوربین کانن XA10  را همراه خود داشته باشداین دوربین بسیار مناسب  است.

 

قانون هفتم: دوربین شما مانند یک تفنگ نیست

هولمز اصرار دارد که”هنگام فیلمبرداری پلیس شما همیشه باید که از حرکت های خشن و تند خوداری کنید” برای اینکه مطمئن شوید که اتفاقی برای دوربین در این حالات نمی افتد بند حمایت دوربین نزدیک به بدن خود را در سطح کمر نگه بدارید. به این ترتیب شما هنگام مکالمه  با پلیس در حالی که تماس چشمی با پلیس دارید، با یک نگاه اجمالی در منظره یاب  دوربین مطمئن می شوید که در موقعیت خوبی قرار دارد.

دوربین خود را طوری جلوی صورت پلیس قرار ندهید که حس مواجهه را در درون او برانگیزید. چنین کاری تنش ایجاد می کند. بهتر است که دوربین را در همان سطح کمر خود نگاه دارید و مشغول فیلمبرداری شوید.

دوربین خود را طوری نگیرید که هنگامی که پلیس به سوی شما می آید و شما دست به دوربین می برید. این تصور برای پلیس بوجود بیاید که شما دست به اسلحه می برید. در این صورت پلیس می تواند به شما شلیک کند.

تبدیل شدن به یک قهرمان

اگر شما به تازگی دستگیر یا متهم به ارتکاب جرمی بخاطر فیلمبرداری از پلیس شده اید، بهترین راه این است که با یک وکیل برای مشاوره در اسرع وقت تماس بگیرید. (قبل از گرفتن وکیل، ویدئوی خود را بارگذاری نکنید.). کنش شما موجب می شود که برای همیشه تغییری در رفتار پلیس در برخورد با شهروندان که از آنها فیلمبرداری می کنند، بوجود بیاید. فراموش نکن که قدرتمندترین ابزار برای حقیقت و عدالت در دستان شما است.


[۱]  Steve Silverman

[۲] این مطلب ترجمه ای است از http://www.flexyourrights.org/7-rules-for-recording-police/

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *